Jak hledat práci, která bude dobře placená?
Možná znáte ten pocit, kdy děláte práci, kterou nenávidíte. Práce Vás nenaplňuje, finanční ohodnocení je mizerné, kariérní postup je v nedohlednu a kolegové si s Vámi nerozumí. V nejhorším případě je Váš šéf arogantní, neoceňuje Vaši práci a naopak Vás jenom využívá. Jak hledat práci? Pokud se poznáváte v předchozích řádcích, je tento článek určen právě Vám. 

Život máte pouze ve svých rukou

Je snadné být věčně nespokojený s Vaším zaměstnáním, stěžovat si na náplň práce a každodenně zažívat nechuť s ranním vstáváním. Jenže zázraky neexistují, a tak pokud chceme něco změnit, musíme pro to něco udělat. A něco málo většinou nestačí. Chcete-li vědět, jak hledat práci, která Vás bude nejen bavit, ale budete spokojení i po finanční stránce, zamyslete se, co pro to můžete udělat.
Pro začátek byste měli mít jasno v tom, co chcete, co Vás baví a jaké jsou vaše možnosti. Položte si základní otázky: „Proč hledám nebo chci hledat novou práci? Jaký druh práce mě bude bavit? Jaké mám zkušenosti, co umím? Je moje vzdělání a kvalifikace dostatečné pro práci, kterou chci dělat?“
Řiďte se heslem – práce musí bavit!

Jak hledat práci na internetu?

Samotné hledání práce může být zábavné. Musíte však vědět jak na to. Na internetu naleznete různé výhodné pracovní nabídky na práci, které můžete filtrovat dle požadované pracovní pozice či podle města či kraje. Na českém internetu můžete objevit desítky serverů, které uveřejňují inzertní pracovní nabídky.
Zaměřte se na webové stránky, kde jsou nabídky práce přehledné, snadno se ovládají a umožňují hledat podle důležitých kritérií (lokalita, dojezdová vzdálenost, obor, pozice např. asistentka, informace o firmě atd.)

Plný nebo zkrácený úvazek?

Pokud hledáte práci v zaměstnaneckém poměru, promyslete si délku pracovní doby, která pro vás bude adekvátní. Práce na poloviční úvazek je dnes již častým jevem, ale přesto je nabídek na českém trhu málo. V případě, kdy seženete dobrou práci na zkrácenou pracovní dobu, můžete si najít třeba brigády pro studenty, kterými byste dorovnali finanční prostředky do požadované výše. Procházejte si inzeráty nebo si aktivujete životopis na některém z inzertních serverů.

Nezatracujte personální agentury

I když budete aktivně hledat práci na internetu, nemusí se kýžený výsledek dostavit. Pomoci mohou personální agentury, které pro zaměstnavatele nabízí rozsáhlou databázi zájemců o práci včetně životopisů a aktuálních údajů. Dokáží pomoci s výběrem vhodné práce a s ujasněním požadavků na hledanou práci, při hledání práce se informujte o tom, jaký je průměrný plat hledané pozice.
Personální agentury často navazují spolupráci s velkými firmami, které hledají stále nové zaměstnance. Když selžou i agentury zprostředkovávající práci, zkuste oslovit firmy přímo. Některé společnosti volná místa vůbec neinzerují, ale čerpají z životopisů, které mají k dispozici ve své databázi.

Brigády na léto i na celý rok

Dnes jsou brigády běžné nejen pro studenty, ale leckdy se hodí i jako sezónní či celoroční přivýdělek pro pracující zaměstnance, studenty nebo maminky na mateřské dovolené. Skvělé brigády na léto můžete získat i v zahraničí, kde si navíc zdokonalíte své jazykové dovednosti. Nepodceňte životopis, i když pořád jenom studujete a nemáte žádnou praxi.

Jak hledat práci? Je to snadné

V životopisu můžete uvést vaše znalosti, školní i mimoškolní aktivity ve volném čase nebo praxi při škole. Samozřejmě buďte profesionální a nepleťte si životopis se slohovou prací. Nejste povinni uvádět Vaše rodinné poměry, ani v jaké jste politické straně. Buďte vytrvalí a nevzdávejte se, jen tak najdete práci svých snů.
Tip! Změňte svůj obor s pomocí rekvalifikace.